Elektrik Tesisatı

Elektrik Tesisatı

Elektrik Tesisatı

elektrik tesisat projesi, elektrik tesisat genel teknik şartnamesi, elektrik tesisat nasıl yapılır, elektrik tesisat yönetmeliği, elektrik tesisat yenileme, elektrik tesisat malzemeleri, elektrik tesisat nedir, elektrik tesisat döşeme, elektrik tesisatında kablo renkleri, elektrik tesisat kablosu, elektrik tesisat autocad, elektrik tesisat anahtar çeşitleri, elektrik tesisat amortisman oranı, elektrik tesisat aydınlatma, elektrik tesisat adam saat tablosu, elektrik tesisat arızaları ve çözümleri, elektrik tesisat ankara, elektrik abone tesisat no öğrenme, elektrik tesisat çizimi, elektrik tesisat döşeme aşamaları

Verdiğimiz elektrik tesisatı hizmetlerinin bir kısmı aşağıdaki gibidir:

   • Elektrik tesisat montajı
   • Elektrik tesisatı tamiri
   • Elektrik tesisatı bakımı
   • Elektrik tesisatı onarımı

 

Elektrik tesisatı nasıl döşenir?

1- Boruların yerleştirilmesi

Binalar yapılmadan önce elektrik tesisat projeleri hazırlanır. Bu projelerde boruların kesitlerinden nereye yerleştirileceklerine, anahtar ve prizlerin nerelerde olacağına kadar bütün detaylar belirlenir. Elektrik tesisatını üstlenen yetkili firmanın uzman personeli, projedeki bilgilerin kılavuzluğunda öncelikle iletken tellerin yer aldığı boruların geçeceği yolu belirler. Ardından açılan kanallara borular titizlikle döşenir. Tavan betonları dökülmeden önce zaten bu yerler belirlenmiştir.

2- Buat ve kasaların yerleştirilmesi

Elektirkli devrelerde akımı kollara ayırmak için kullanılan kutulara “buat” adı verilir. Projeye göre prizlerin ve buatların yerleştirileceği kasalar, açılan yuvalarına çimento yardımıyla tutturulur. Sıva öncesi gerçekleştirilmesi gereken bu işlem yapılırken buatların tamamı tavandan eşit mesafede ayarlanır. Anahtarların ve prizlerin yerden mesafeleri standart olarak bellidir. Anahtarlar tabandan 150 cm, prizler ise 40-50 cm mesafeye yerleştirilir.

3- Kabloların çekilmesi

Elektrik tesisatı nasıl döşenir sorusunu cevapladıktan sonra sıra kabloların çekilme işlemine geldi. Sıva kuruduktan sonra iletken kabloların çekilmesi aşamasına geçilir.

Boruların içinden kabloların geçmesi için kılavuz teller ve “susta” adı verilen aletler kullanılır. Diğer aşamalarda olduğu gibi kabloların çekilmesi de titizlikle yapılmalıdır.

Borulardan geçirilecek iletken tellerin çapı, bağlantılar için yeterli uzunlukta olmaları, kesintisiz olarak geçebilmeleri kadar, boruların içinin boş olması da oldukça önemli detaylardır. Tellerin kolayca geçirilmesi için talk pudrası kullanmak, pratik ve yaygın bir yöntemdir.

4- Buat bağlantıları

Tellerin buat içindeki bağlantıları sırasında “klemens” adlı parçalar kullanılır. Buat bağlantılarının karmaşık olmamasına, akım uçlarının buatın kapağına değmemesine dikkat edilmelidir. Buatın içindeki gereken bağlantılar yapıldıktan sonra özenle kapağı kapatılır.

5- Anahtar, priz ve duyların montajı

Elektrik tesisatı döşemenin son aşamasında dışarıdan görünen anahtar, priz ve duyların montajı gerçekleştirilir.